نگاهی بر کاربردها و عوامل موثر در پساب دستگاه تصفیه آب

نگاهی بر کاربردها و عوامل موثر در پساب دستگاه تصفیه آب

پساب دستگاه تصفیه آب دارای آلاینده های بسیار زیادی است. ورود این پساب به طبیعت برای جانداران و محیط زیست بسیار مضر می باشد. با استفاده از یکسری روش های خاص می توان ضررهای ناشی از پساب را به کمترین مقدار ممکن رساند. در واقع با این کار می توان از پساب برای کاربری های مختلفی استفاده کرد.

نگاهی بر عوامل موثر در میزان پساب دستگاه تصفیه آب 

بهتر است بدانید مقدار پساب دستگاه تصفیه آب به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد. کیفیت فیلتر ممبران یکی از این فاکتورهای مهم و موثر است. به هر اندازه که کیفیت این نوع فیلتر بالا باشد، پساب کمتری توسط دستگاه تولید می شود. فشار آب ورودی از دیگر عوامل تاثیر گذار می باشد. اگر از پمپ آب قوی استفاده کنید تولید پساب کاهش می یابد. دمای آب از دیگر مواردی است که در میزان تولیدی پساب تصفیه آب تاثیر گذار است. برای عملکرد بهتر ممبران های اسمز معکوس دمای استاندارد آب بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. در صورتی که دمای آب از این میزان کمتر باشد میزان پساب بیش تری تولید می شود. همچنین میزان پساب خروجی دستگاه بر اساس ظرفیت محدود کننده فاضلاب تعیین می گردد. اگر این ظرفیت بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد خروجی پساب نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

همچنین در صورتی که ظرفیت محدود کننده فاضلاب کمتر از  مقدار مورد نیاز باشد خروجی پساب تصفیه آب نیز کاهش می یابد. به نوعی می توان گفت انتخاب اشتباه ظرفیت محدود کننده پساب باعث می شود دستگاه پساب بیشتری را تولید کند. میزان سختی آب ورودی نیز از دیگر عوامل موثر با میزان پساب تولیدی دستگاه می باشد. به هر اندازه که سختی آب ورودی در دستگاه تصفیه آب بیشتر باشد، میزان پساب بیش تری توسط دستگاه تصفیه تولید می شود. به منظور کاهش سختی آب می توان از سیستم نرم کننده یا سختی گیر آب استفاده کرد. همچنین وجود برخی از آلاینده های خاص در آب ورودی باعث افزایش پساب تولیدی از دستگاه می شود، زیرا این کار باعث خرابی زودرس فیلتر ممبران می گردد.

دستگاه تصویه آب مدل کویر

دستگاه تصفیه آب خانگی بدون پساب

ازفاجعه پنهان جلوگیری کنیم

آشنایی با روش های کاهش پساب دستگاه تصفیه آب 

بهتر است بدانید امروزه با استفاده از یکسری روش های ساده اما کاربردی می توان پساب دستگاه تصفیه آب را کاهش داد. یکی از این روش ها تنظیم نمودن محدود کننده جریان فاضلاب است. در واقع این کار باعث افزایش بازدهی دستگاه تصفیه آب می شود. این کار باید با در نظر گرفتن ظرفیت فیلتر ممبران و میران سختی آب ورودی صورت بگیرد. همچنین قبل از فیلتر مبمران باید از فیلتر UF استفاده کنید. این کار باعث کم کردن فشار وارده بر فیلتر مبمران و کاهش بخش زیادی از آلاینده ها می شود. از دیگر روش های موثر و مهم در کاهش پساب تصفیه آب استفاده از پمپ مناسب و بررسی وضعیت فشار دستگاه تصفیه آب است.

 از دیگر راه کارهای موثر استفاده از فیلترهای ممبران اورجینال می باشد. بهتر است از فیلترهای ممبرانی که از قابلیت استفاده در فشار پایین برخوردار هستند، استفاده نمایید. همچنین بهتر است از پساب دستگاه تصفیه بعد از رقیق سازی با آب شهری برای مصارفی مانند آبیاری استفاده کرد. اگر عملکرد دستگاه تصفیه آب دچار اختلال و نقص باشد باید در اسرع وقت برای رفع آن توسط متخصصان در این زمینه اقدام نمایید. با این کار می توان با افزایش راندمان و کارایی دستگاه گامی مهم در کاهش میزان پساب دستگاه تصفیه آب برداشت.

نگاهی بر کاربردها و عوامل موثر در پساب دستگاه تصفیه آب

آیا می توان از پساب استفاده کرد؟

قبل از استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب بهتر است به یکسری موارد توجه و دقت خاصی داشته باشید. اولین مرحله بررسی کردن میزان TDS پساب تصفیه آب است. در صورتی که این میزان بالا باشد نمی توان از این پساب استفاده کرد. همچنین بهتر است میزان آلاینده های شیمیایی، PH  آب و مواد آلی به خوبی بررسی شود. در صورتی که این دو میزان استاندارد باشند می توانید از پساب برای کارهای مختلفی استفاده کنید. یکی از کاربردهای این ماده استفاده برای آبیاری باغچه است. در صورتی که مقدار TDS برابر با  2100 ppm باشد می توانید از این پساب برای آبیاری برخی از گیاهان استفاده کنید.

از دیگر کاربردهای پساب دستگاه تصفیه آب می توان به استفاده از آن به عنوان آب سیفون اشاره داشت. این کار به طور قابل توجهی باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. همچنین از پساب هایی با TDS کمتر از 1500ppm می توان برای شست و شوی خودرو استفاده کرد. نظافت سرویس‌ های بهداشتی از دیگر کاربردهای رایج پساب تصفیه آب به شمار می آید. همچنین برای شست و شوی پارچه های ضخیم می توانید از پساب استفاده کنید. بهتر است بدانید TDS بالای آب ممکن است باعث آسیب دیدگی پارچه ‌های ظریف شود. همچنین از دیگر کاربردهای پساب تصفیه آب می توان به استفاده از آن برای شست و شوی کف خانه اشاره کرد.

برای مشاوره در مورد انواع تصفیه آب ، با مشاورین آرین سیستم تماس حاصل فرمایید.

اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *