آشنایی با مراحل تصفیه آب

آشنایی با مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب اغلب با توجه اینکه هدف افزایش کیفیت آب های زیر زمینی می باشد یا آب های سطحی یکسان نیست. در واقع بر اساس فاکتورهایی همچون نوع مواد آلاینده و مقدار آنها این مراحل متفاوت است.

نگاهی بر مراحل اولیه تصفیه آب در تصفیه خانه

اولین مرحله از مراحل تصفیه آب در تصفیه خانه آبگیر می باشد. آب های زیر زمینی و سطحی بعد از ورود به تصفیه خانه ابتدا در آبگیرهای مخصوص ذخیره می شوند. در این مرحله به دلیل بی حرکت ماندن آب حجم بالایی از مواد آلاینده در آن ته نشین می گردند. سپس آب با تور و آشغالگیرهای مخصوص کمی تصفیه می شود. در مرحله بعد به منظور حذف گل و لای موجود در آب، آب را از بستر شن و ماسه عبور می دهند. در واحدهای صنعتی برای این کار اغلب از فیلترهای شنی استفاده می کنند.

از آنجا که آب های سطحی در موقع عبور از مسیرهای مختلف و انتقال به تصفیه خانه به واسطه حجم زیادی از پارچه و برگ و شاخه درختان و ذرات و تکه های مواد جامد آلوده می شوند، از اینرو این مواد باعث کدورت آب خواهند شد. برای حذف این ذرات در دومین گام از مراحل تصفیه آب از آشغالگیر استفاده می شود. امروزه آشغالگیرها دارای انواع مختلفی همچون آشغالگیر دستی، آشغالگیر مکانیکی و آشغالگیر زوج توری هستند.  از آشغالگیرها در قسمت های مختلف همچون ورودی حوضچه های تصفیه و دیگر بخش ها بین میله ها استفاده می شود.

دستگاه تصویه آب مدل کویر

دستگاه تصفیه آب بدون پساب

از فاجعه پنهان جلوگیری کنیم!!!

تصفیه شیمیایی مقدماتی

از دیگر مراحل تصفیه آب می توان به تصفیه شیمیایی مقدماتی اشاره کرد. از آنجا که در حوضچه های تصفیه جلبک و گیاهان مختلف ممکن است رشد کنند، از اینرو بخشی را به عنوان تصفیه شیمیایی مقدماتی در نظر می گیرند. در واقع در این مرحله سعی شده است با استفاده از مواد شیمیای مختلف از رشد جلبک و سایر گیاهان آبزی جلوگیری شود. در این مرحله اغلب از موادی مانند مس و پودر زغال فعال شده برای این کار استفاده می شود. همچنین در کنار این مواد می توان گیاهان کف استخر را درو کرد. برای از بین بردن گیاهان کف استخر می توان از انواع حلزون  و خرچنگ نیز استفاده نمود. در صورتی که این دو مرحله پاسخگو نباشد می توان از مواد علف کش نیز استفاده کرد. این کار نیز نوعی تصفیه شیمیایی محسوب می شود.

نگاهی بر دیگر مراحل اجرای این کار

علاوه بر تصفیه شیمیایی برای تصفیه آب مراحل دیگری نیز باید انجام شود. از آنجا که بعد از انجام عملیات تصفیه مقدماتی بسیاری از ذرات ریز و معلق در آب باقی می مانند، از اینرو این امر باعث تیره شدن آب می شود. از روش های کاربردی برای رفع این مشکل ته نشینی است. در این روش بدون نیاز به مواد شیمیایی شرایطی را فراهم می کنند تا آب ته نشین شود. افزایش درجه حرارت آب سرعت ته نشینی این ذرات را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. از دیگر مراحل تصفیه آب استفاده از توری های آب های سطحی است. با استفاده از این نوع توری ها حجم بسیار زیادی از مواد ریز و معلق در آب حذف می شوند.

از دیگر مراحل مهم انجام این کار هوادهی می باشد. این کار موجب می شود تا حجم زیادی از گازهای موجود در آب خارج شوند. این کار باعث بهبود طعم و بوی آب می شود. همچنین هوادهی باعث کاهش کدورت آب می گردد، زیرا این کار باعث مواد آلاینده موجود در آب را اکسید می کند. همچنین با این کار حجم آهن، منگنز، هیدروژن سولفوره، دی اکسید کربن و متان به طور قابل توجهی کاهش می یابد، از اینرو مزه و طعم آب به طور چشمگیری بهبود پیدا می کند. معمولا برای تصفیه آب از هوادهی سطحی، ثابت، دیوفیوزر ریسکی و لوله ای استفاده می شود.

آشنایی با مراحل تصفیه آب

آشنایی با دیگر مراحل تصفیه آب

از دیگر مراحل تصفیه آب می توان به انعقاد و لخته سازی اشاره کرد. این مرحله با استفاده از مواد شیمیایی و پلیمری انجام می شود. در واقع با استفاده مواد مختلفی همچون سیلیس فعال و پلی الکترولیت یکسری لخته ها تشکیل می شوند که بر روی سطح آب شناور خواهند شد. با استفاده از تجهیزات مختلف این لخته ها جمع آوری می شوند. از آنجا که وجود حجم بالایی از کلسیم و منیزیم باعث افزایش درجه سختی آب می شوند، از اینرو مرحله سختی گیری بسیار ضروری است. این مرحله توسط دستگاه سختی گیر انجام می شود.

امروزه از روش های مختلفی همچون دانه های رزین یونی آهک و آهک کربنات کلسیم جهت کاهش سختی آب استفاده می کنند.  از دیگر مراحل تصفیه آب می توان به گند زدایی آب اشاره کرد. گندزدایی اغلب با استفاده از مواد شیمیایی همچون کلر و ازن و یا با استفاده از گرما و نور و تابش های الکترومغناطیسی صورت می گیرد. در این مرحله لازم است میزان PH آب در حالت خنثی تنظیم شود. آخرین مرحله از تصفیه آب ذخیره سازی است. در این مرحله آب در تصفیه خانه  و در مخازن بزرگ ذخیره سازی می شود. در پایان کار نیز آب از طریق کانال های متعدد وارد لوله کشی آب شهری خواهد شد. برای مشاوره در مورد انواع دستگاه تصفیه آب خانگی با مشاورین آرین سیستم تماس حاصل فرمایید.

اینستاگرام ما

دستگاه تصفیه آب

تصاویر مراحل تصفیه آبتعمیر تصفیه آب خانگیتوضیح مراحل تصفیه آبجواب سوال مراحل تصفیه آبخلاصه مراحل تصفیه آبروش تصفیه آب استخر خانگیروش تصفیه آب با جوشاندنروش تصفیه آب پرورش ماهیروش تصفیه آب خاکستریروش تصفیه آب خانگیروش تصفیه آب و فاضلابروش تصفیه اب اسمز معکوسروش تصفیه اب اکواریومساخت تصفیه آب آکواریومفرایند تصفیه آب اسمز معکوسفرایند تصفیه آب خانگیفرایند تصفیه آب و فاضلابفیلتر مراحل تصفیه آبمراحل تصفیه آبمراحل تصفیه آب با تصویرمراحل تصفیه آب با شکلمراحل تصفیه آب با نقاشیمراحل تصفیه آب برای کودکانمراحل تصفیه آب به ترتیبمراحل تصفیه آب به ترتیب کدام استمراحل تصفیه آب به ترتیب کلاس سوممراحل تصفیه آب به زبان سادهمراحل تصفیه آب به صورت خلاصهمراحل تصفیه آب تهرانمراحل تصفیه آب توضیح دهیدمراحل تصفیه آب چاهمراحل تصفیه آب چگونه استمراحل تصفیه آب چیستمراحل تصفیه آب خاکستریمراحل تصفیه آب خانگیمراحل تصفیه آب در تصفیه خانه به زبان سادهمراحل تصفیه آب را توضیح دهیدمراحل تصفیه آب کلاس اولمراحل تصفیه آب و فاضلابمراحل تصفیه آب ویکی پدیامراحل تصفیه اب استخرمراحل تصفیه اب اشامیدنیمراحل تصفیه خانه آبمراحل تصفیه فاضلابمراحل تعویض فیلتر تصفیه آب خانگیمراحل تعویض فیلترهای تصفیه آب خانگیمراحل ساخت تصفیه خانه آبمراحل فیلترهای تصفیه آب خانگیمراحل نصب تصفیه آب خانگینحوه تصفیه آب با جوشاندننحوه تصفیه آب و فاضلابنحوه تصفیه اب اشامیدنینقشه مراحل نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *